IEEE Nedir ?

Penn State IEEE Logo
1884 yılında Alexander Graham Bell ve Thomas Edison gibi dönemin büyük bilim adamlarınca temelleri atılmış olan IEEE, kâr amacı gütmeyen, teknik ve profesyonel bir kuruluştur. İlk olarak açılımı The Institute of Electrical and Electronics Engineers olan IEEE (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü), zamanla diğer mühendisliklerin ve meslek dallarının katılımıyla (mimarlık,fizik,kimya,matematik,uluslararası ilişkiler,işletme) Institute of Engineers and Everyone Else olmuştur. IEEE, üyelerinin hayat boyu süren öğrenim sürecinde onlara mesleki açıdan çok önemli yardımlarda bulunur. Ulusal ve uluslararası konferanslar, seminerler, kariyer geliştirme ve network üzerine mesleki toplantılar düzenler, gönüllü aktivitelerle liderlik ve diğer kişisel becerileri geliştirme fırsatı sunar. Aynı zamanda kariyer yönetimi ekipmanları ve kaynak materyaller ile üyelerine katkıda bulunur.

Rakamlarla IEEE

ieeeworld-300x155
Dünya üzerinde 150′den fazla ülkede toplam 400,000′e yaklaşan üye sayısı bulunmaktadır. Tüm dünyaya yayılmış 10 alt bölgesi, 333 yerel bölgesi ve 2000′den fazla öğrenci kolu bulunmaktadır. Her yıl, 900′ün üzerinde standardın belirleyicisidir ve 300′den fazla konferans verilmektedir. IEEE Xplore Digital Library’ de 4 milyona yakın belge vardır ve her ay 8 milyondan fazla indirilmektedir. Tüm dünyada mühendislik teknolojilerindeki yayınların %35′ini yayınlar. 38 alt topluluğu ve 7 teknik konseyiyle farklı ilgi alanlarına hitap eder.

Türkiye’de IEEE

ieee_region8_logo_light-300x79
10 alt bölgeden oluşan IEEE’de Türkiye; Avrupa, Asya ve Afrika’yı kapsayan ve yüz ölçümü bakımından en büyük bölge olan 8. bölgede yer almaktadır. 8. bölgede toplam 50.000 den fazla kişi IEEE üyesidir. Türkiye’de ise 1200′ü öğrenci üye olmak üzere yaklaşık 2000 üye bulunmaktadır. Ülkemizde, GYTE IEEE Öğrenci Kolları ile beraber 45 üniversitede IEEE Öğrenci Kolu kurulu bulunmaktadır.

ITKK (IEEE Türkiye Kardeş Kollar Projesi)

IEEEITKK-300x138
IEEE Türkiye’de var olan kollar arasında karşılıklı bilgi paylaşımını ve iletişimi arttırmayı amaçlayan ve son yıllarda IEEE Türkiye Öğrenci Kollarının , Türkiye’de ki en önemli ve başarılı öğrenci network’ü olmasını sağlayan projedir. IEEE Türkiye Kardeş Kollar Projesi ile IEEE kolları yıl içerisinde de çeşitli zamanlarda bir araya gelip, kollar arasında ki etkileşimi güçlü tutarlar. IEEE Türkiye Öğrenci Kolları Türkiye’de en geniş ağa sahip bir öğrenci kolları yapılanmasıdır. IEEE Türkiye Öğrenci Kolları başarılara Türkiye’nin dört bir yanında imza atmakta ve son zamanlarda Türkiye’nin en önemli öğrenci ağı olarak anılmaktadır. Kollar arasında ki kurulan dostluklar ve tecrübe aktarımı hem ITKK projesinin hem de bu başarının arkasında ki en önemli sırdır.